Mere end 300 repræsentantskabsmedlemmer fra hele landet deltog i mødet.
Sorø Boligselskab deltog med fire personer, da DAB-Lejerbo den 18. maj holdt sit allerførste fælles landsrepræsentantskabsmøde i Odense.
Mødet var endnu en vigtig milepæl efter sammenlægningen af DAB og Lejerbo til Danmarks største almene administrationsselskab.
Vi var mere end 300 repræsentantskabsmedlemmer fra hele landet, som deltog i mødet, og det var både spændende og hyggeligt at være med.
Der var en rigtig god stemning, og man kunne tydeligt mærke, at deltagerne gerne vil have, at den nye organisation kommer godt fra start.
Det var også interessant at møde nogle af repræsentantskabsmedlemmerne fra de tidligere Lejerbo-organisationer og høre deres tanker om sammenlægningen.

Selv om vi kommer fra forskellige steder i landet, er det mange af de samme ting, vi arbejder med i hverdagen.
På mødet blev der blandt andet fortalt om arbejdet med at samle de to organisationer til én fælles organisation.
Det handler blandt andet om at samle it-systemer, lave en ny hjemmeside og finde fælles rammer for medarbejderne.
De to tidligere hovedkontorer på Frederiksberg og i Valby skal sælges, og der skal findes et nyt fælles hovedkontor, så medarbejderne kan sidde samlet.
På mødet blev landsformand Henrik Berg genvalgt, og det samme gjorde de medlemmer, som var på valg.
Ved sammenlægningen valgte DAB og Lejerbo at fortsætte med en samlet hovedbestyrelse med medlemmer fra de to tidligere bestyrelser.
Det gør, at der er 32 medlemmer i hovedbestyrelsen, men fra næste år bliver antallet reduceret til 25 personer. Som noget nyt blev der også valgt suppleanter.
Her i Sorø Boligselskab kommer vi ikke til at mærke de store ændringer lige med det samme.
Men på længere sigt er forventningen, at DAB-Lejerbos størrelse vil give besparelser på blandt andet it og indkøbsaftaler, som kan komme boligorganisationerne til gode.
Venlig hilsen
Lars Jensen
Formand for organisationsbestyrelsen